> art terapia
> jóga | meditácie
> feng shuei | vastu
> makrobiotika
> hermetika
> theurgia
> kontakt
 
 

 

makrobiotika

Keď sa hlbšie začítate, uvedomíte si, že niečo bude na tvrdení: "sme to čo jeme". Filozofiou makrobiotiky je opäť dosiahnutie rovnováhy, tentokrát prostredníctvom správneho stravovania.

 

kyseliny a zásady v rovnováhe

Kľúčom k úspechu vyváženého prímania kyselinotvorných a zásadotvorných potravín. Pri konzumácii nadmerného množstva zásadotvorných potravín, sa v tele ukladajú minerály. Keď je však strava priveľmi kyselinotvorná, organizmus použije uložené minerály na vytvorenie rovnováhy. Minerálne látky sa v tom prípade odčerpávajú priamo z teľa, teda napr. v prípade fosforu, ktorý je ulžený v kostiach, to vedie k ich oslabeniu a artritíde. Predpokladá sa tiež, že prekyslený organizmus podporuje vznik rakovinotvorných buniek, migrén, depresií a oslabuje imunitný systém.
S extrémami sa organiznus vyrovnáva ťažšie, preto s neutrálnymi potravinami dosiahneme rovnováhu ľahšie.

ph

 

pozor na cukry!

Glykenický index vyjadruje vplyv jednotlivých potravín na rýchlosť zmeny obsahu cukru v krvi. Teda čas, za aký sa príjem potravín prejaví na hladine krvného cukru. Rýchle a časté zmeny hladiny cukru v krvi vedie k tvorbe cukrovky 2. typu, ochoreniu srdca, mozgovej mŕtvici.
Po rýchlom náraste cukru v krvi nasleduje jeho výrazný pokles, nakoľko pankreas uvoľnuje inzulín, hladina cukru v krvi sa odčerpáva a jeho prebytky sa ukladajú v tele. Výsledkom býva zvyčajne neodoľateľná chuť na sladké, čo sa nezriedka prejaví na nadmernej telesnej hmotnosti. Preto i najúčinejším spôsobom efektívneho chudnutia je, okrem fyzickej aktivity, i príjem potravín, ktoré zvyšujú cukor pomaly a postupne.

 
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

somA – centrum kreatívneho myslenia

somastudio.sk