kreativita
Pojem je odvodený od latinského slova creatio, čo v preklade znamená tvorbu. Tvorivosť nie je vopred daná vlastnosť len niektorých ľudí, ale každý človek má istý stupeň tvorivosti a tvorivosť sa dá do značnej miery rozvíjať.
Kreativita je funkciou ega,
dáva životu a práci zmysel, je zdrojom hlbokého uspokojenia, a je tak aj zdrojom pozitívneho sebahodnotenia.
S. Arieti, (1976)
Kreativita je schopnosť poznávať predmety v nových vzťahoch a originálnym spôsobom (originalita, nová kombinácia), zmysluplne ich používať neobvyklým spôsobom (flexibilita), vidieť nové problémy tam, kde zdanlivo nie sú (senzitivita), odchyľovať sa od navyknutých schém myslenia a nepojímať nič ako pevné (premennosť) a vyvíjať z noriem vyplývajúce idey aj proti odporu prostredia (nonkonformizmus), ak sa to oplatí, nachádzať niečo nového, čo predstavuje obohatenie kultúry a spoločnosti.
E.Ullrich, (1987)
nové (divergentné-odlišné) myslenie
Hlavná odlišnosť kreativity ako schopnosti spočíva v odlišnosti myslenia. To znamená, že jedinec rieši divergentné úlohy, ktoré nemajú jedinú správnu odpoveď na rozdiel od konvergentných úloh (napr. v matematike, fyzike), kde je možné uplatniť len jedno východisko, jeden výsledok.
Funkcia divergentného myslenia a transformačných schopností je rozhodujúca v štádiu generovania nápadov. Divergentné schopnosti v ňom poskytujú dostatok alternatívnych nápadov, transformácie sú základom flexibility pri reštrukturovaní informácií.
Guilford, (1987)
bariéry kreativity
• percepčné bariéry
• bariéry kultúry a prostredia
• emočné bariéry
• intelektové a výrazové bariéry
James L. Adams
obrazotvornosť (fantázia) je duchovná mohutnosť,
ktorá vytvára zmyslové obrazy telies
Tieto zmyslové obrazy nazývame predstavami. Predstavy znázorňujú veci poznané vonkajšími zmyslami. Obrazotvornosť ja odlišuje od vonkajších zmyslov tým, že z esplán môže vyvolať aj obrazy neprítomných vecí, čoho zmysly nie sú schopné.
Břetislav Kafka |
Kultúra rozumu a vôle (človek budúcnosti) | 1992
vyskúšajte svoju kreativitu
Je úplne jedno koľko máte rokov, dôležité je, že ste v sebe neuhasili túžbu po umeleckom vyjadrení. Umenie nie je veda a teda si ani nevyžaduje veľké vzdelanie. Stačí si len uvedomiť princíp techniky, pomocou ktorej sa chceme vyjadriť a potom už len stačí nechať vypovedať svoje podvedomie.
farba
Ste fascinovaný farbou a predstavou ako stojíte pred maliarskym plátnom v záchvate tvorivého vyjadrenia? Nemáte vraj k tomu vzdelanie či talent? Jedinou vašou výhovorkou by mohla byť jedine farbospelosť. Maľba je intuitívne tvorenie, ktoré rešpektuje fyzikálne a chemické zákony. Skamaráte sa s farbou, ktorá bude plniť vaše požiadavky. Zistíte, prečo sa zo žltej a modrej namieša zelená, keď skrotíte primárne a sekundárne farbičky tancujúcich dookola vo farebnom spektre.
priestor
Ste fascinovaný priestorom? Chceli by ste rukám darovať silu, ktorá by dokázala kus hliny či akéhokoľvek materiálu premeniť na umelecké dielo? Vyskúšajte si to a ocitnete sa tak v neopakovateľných hlbinách vlastného podvedomia, odkiaľ vyberieme tvorivú vášeň a skrz ruky ju prenesieme do chladného kusu zeme. Zdanlivo nemá hlina, nám prijatú energiu vráti a my sa po navrátení do reálneho sveta budeme kochať intuitívnou výpoveďou nášho tvorivého ducha. V každom z nás sa skrýva umelec - úprimná, tvorivá duša.
|