> art terapia
> jóga | meditácie
> feng shuei | vastu
> makrobiotika
> hermetika
> theurgia
> kontakt
 
 

 

hermetika

Ako hore, tak aj dolu

Tieto slová pochádzajú z hermetických textov. Ich koncept je prvý raz vyložený v Smaragdovej doske Herma Trismegista v slovách: „… to, čo je dolu je ako to, čo je hore a to, čo je hore, je ako to, čo je dolu …“.

V zhode s rôznymi úrovňami reality: fyzickou, duševnou a duchovnou, všetko, čo sa stane v jednej úrovni, stane sa aj v ostatných. Tento princíp sa vyskytuje tiež v paradigme mikro- a makrokozmu. Mikrokozmos je samostatné Ja, alebo iná individualita. Makrokozmos je vesmír. Predpokladá sa, že makrokozmos je ako mikrokozmos a opačne, a vzájomne sa prelínajú. Porozumením jednému, zvyčajne mikrokozmu, je možné porozumieť druhému.

V hermetizme sa najvyššia bytosť, alebo Princíp, nazýva rôzne, napr. „Boh“, „Prozreteľnosť“, „Absolutno“ alebo „Jediný“. Nie každý, kto sa venuje hermetizmu, musí mať k nemu náboženský vzťah, môže ho brať len ako filozofický systém. Mnoho študentov hermetizmu má svoje náboženské vyznanie, napr. kresťanstvo, budhizmus, judaizmus, niektoré pohanské náboženstvo, alebo Islam. Veria, že všetky tieto náboženstvá obsahujú v jadre rovnaké pravdy a zdieľajú ezoterický obsah s hermetizmom. Charakter hermetizmu spočíva v neformálnosti a vnútornej pluralite, ktoré sa prejavujú v pestrosti názorov. Hermetizmus na orientáciu používa štyri klasické živly: oheň, vodu, vzduch zem a piaty živel akášu/vesmírnu (božskú) silu.

 

 

Odporúčaná literatúra:

 

František Bardon

(1909-1958)
český hermetik známy tiež pod pseudonymom Frabato. Je považovaný, zvlášť v zahraničí, za jednoho z najväčších zasvätencov, který vytvoril univerzálnu zasvätcovaciu sústavu na základe kompilácie západnej magickej tradíce, kabaly, orientálnej mágie a jógy.

To, čo ho napokon preslávilo najviac, boli jeho liečiteľské schopnosti. Študoval v Mníchove na škole pre prírodných liečiteľov, vyznal se v bylinkách, ktoré tiež pestoval a z nich vlastnoručne doma v kuchyni, pomocou zložitých zariadení, extrahoval lieky pre svojich pacientov. Zbieral i rastliny, které sú známe ako plevel, např. Stavikrv vtáčí. Tvrdil, že v každej rastline je liečivá sila, napríklad i v ovesnej slame. Liečil i pacientov, u ktorých už lekári stratili úplne nádej.

Publikácie:
• Brána k opravdovému zasvěcení
• Praxe magické evokace
• Klíč k opravdové kabale

 

 

Břetislav Kafka

(1891-1967),
pôvodným povolaním sochár, neskôr hypnológ, liečiteľ a bádateľ v oblasti parapsychológie.

Je uznávaný ako jeden zo spoluzakladateľov parapsychológie (predtým pomenúvanej ako psychotronika). Svojími experimentami dokázal, že duševné vlastnosti a schopnosti človeka sú oveľa väčšie, než by si to do tej doby bol dokázal ktokoľvek predstaviť.

Publikácie:
• Nové základy experimentální psychologie
• Kultura rozumu a vůle - člověk zítřka
• Parapsychologie

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

somA – centrum kreatívneho myslenia

somastudio.sk